-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۴۰۱ دی ۲, جمعه

وضعیت کودتایی در کابل و قندهار

 

اختاپوت جاسوسی در کابل/ عبرتی برای خائنان جمهوری
امریکایی ها به نظر می رسد که قطعی تصمیم گرفته اند که طالب را به خوب و بد تقسیم کرده و ثابت بسازند که طالب تصفیه حساب های فعلی بین طالبان خوب و طالبان بد است.

اختلافات جدی میان سران طالبان  تنها بر سر منع آموزش و تحصیل دختران نیست. اختلاف بین کشور ها و وطوایف درانی و غلزایی هم است.

احتمال می رود که تغییر انفجاری از شهر قندهار شروع شود.

حالت دست به ماشه بین نفرات ملا هیبت ‌الله با جناح ملا برادر، ملا یعقوب و سراج‌الدین حقانی درشهرهای قندهار، کابل و هلمند

والی قندهار، هم نماینده ملاهیبت الله و هم فرمانده قوای نظامی است. 

والی طالبان برای هلمند، مولوی طالب نام دارد و مسوول کندک انتحاری طالبان است.

او از قوم اسحاق‌زی است و از افراد وفادار به ملا هبت‌الله شمرده می‌شود.

به گفته منبع، نیروهای طالبان در گذشته تنها در چک‌پاینت‌ها حضور داشتند، اما اکنون در سطح شهر و سایر نقاط نیز به‌گونه ویژه گزمه می‌کنند.

در یک نوار صوتی که صبح پنج‌شنبه نشر شد، یک تن از نیروهای برجسته طالبان از جابه‌جایی صدها نیروی این گروه در نواحی مختلف شهر کابل خبر داده بود تا از خیزش‌های احتمالی جلوگیری کنند.

در هرات نیز بر تعداد جنگ‌جویان طالبان افزوده شده و منتظر یک شورش اند.


سیلاب خبرچینی درکابل وکلان شهرها. طالبان شبکه گسترده ای از خبرچین ها را سازمان داده اند که درتاریخ أفغانستان کم نظیر است.

نسخه نمونه به فروشنده های کابل وافغانستان

طالبان در تمام نواحی های کابل از الف تا به یا در هر کوچه و پس کوچه کابل اشخاص را موظف و مجبور نموده تا برایشان خبرچینی، مخبری و جاسوسی نمایند.


مثلآ کسی در کوچه ای شما دکان دارد یا نانوایی دارد یا بایسکل سازی یا کراچی دارد یا هر وسیله ای دگر که در طول روز همه اهالی با آن سروکار دارند.

چطور این افراد حاضر به انجام اینچنین وظیفه می‌شوند؟ 

پاسخش بسیار ساده و آسان است، البته با استفاده از زور، تطمع و یا پرداخت دستمزد ماهانه 

اگر باز هم این افراد حاضر به انجام اینکار نگردن پس باید بزودترین فرصت بار و بستره و بساط ( نانوایی، دکان و غیره) خود را برداشته بروند پی کار خویش. 


یک نوع کارت مخصوص مصئونیت داده می‌شود که حتی بالاترین مراجع دگر گروه حاکم هم نمیتوانند باعث آزار و اذیت این افراد مخبر گردند. 


شکل دیگر مخبری از طریق وکیل گذر، ملا امام مسجد، خادم و حتی همسایه ها می‌باشد مخصوصآ خانواده های که از سمت شمال و شمالی هستند مثلآ پروان، کاپیسا، پنجشیر و غیره که در صورت سرباز زدن از خبرچینی به زودترین فرصت خانه و محله را ترک نمایند.

 یا تحت نام مقاومتی دستگیر و به سرنوشت نامعلوم گرفتار میگردند و جایداد شان ضبط میگردد. 


سوال دیگر اینجاست که این افراد به جبر استخدام شده چی وظایف را باید دهند. 


حد اقل دو یا سه خبر در روز از وضعیت در همین کوچه


مثلاً در یک کوچه، خانه یا گذر به جز از افراد خانواده ار طرف روز یا شب وارد خانه می شوند و یا شب را سپری نمودن، و یا آمدن مهمان از طرف روز و یا شب. 


گزارش آمدن افراد از خارج کشور مربوط به خانواده ها در همین کوچه به اضافه اینکه از کدام کشور، جنسیت و غیره معلومات در باره همان شخص. 

۴. افراد نظام گذشته مخصوصآ نظامی ها و کسانیکه در خفا زندگی دارند.

۵. اطلاع رسانی از کوچ آمدن و یا کوچ کردن.

۶. اطلاع رسانی در مورد جایداد ها و متمول بودن افراد در کوچه و این که در گذشته چه شغل و وظیفه داشتند. 

۷. ده ها مورد دیگر که هنوز واضیح نیست.


خوب در سر کوچه شما دکان، نانوایی و یا امثالهم موجود نباشد چی؟ پس بهترین وسیله در همین کوچه خانواده های سمت شمال است بخصوص پنجشیری یا پروانی یا از همان سمت و سو باشند به قول معروف که زهر گژدم درمان نیش اش.

 که بلاخره بهر شکل اینها وادار به انجام خبرچینی می شوند در صورت مقاومت مجبور به ترک خانه و محله می شوند.

خانه و جایداد شان تحت نام مقاومت ضبط و حتی زندانی می شوند لادرک میگردند

 حتی اگر کسی در باره یک فرد زندانی پرس و پال کند او را هم به ظن همکاری دستگیر مینمایند. 

کسانی که از روی مجبوریت، فشار و جبر تن به اینکار میدهند مجبور استند بخاطر تهیه حد اقل دو یا سه خبر در روز بهر وسیله ای دست بزنند، مثلآ از یک یا دو طفل خود بخواهند که همه روز در کوچه پرسه بزنند

 و یه به بهانه بازی از هم سن و سال های خود چیز هایی بپرسند که شاید همان طفل های از خود بیخبر چیز هایی را درون خانواده لو بدهند. 

مثلا اگر این افراد طفل نداشتن پس مجبور میشوند تا خانم و یا دختر خود را به بهانه رفت و آمد خانه هر همسایه گاه و بیگاه بفرستند تا بتوانند حد اقل چیزی را بخاطر خبر چینی تهیه نمایند. 

این موضوع به حدی پیچیده است که بسیار مشکل است تا از همه جزئیات آن سر در آورد مثلآ شاید سوال خلق شود که در جا هاییکه آپارتمان ها است مثل مکرویان ها و غیره چطور باشد این موضوع.

در هر بلاک رهایشی یک وکیل است.


در قدم اول وکیل بلاک این مسئولیت را پیش میبرد.

 برعلاوه در هر دهلیز بلاک هم یک فرد ناشناس از جمله آپارتمان ها تعیین گردیده که این وظیفه را باید پیش ببرد.

 مثلآ ده آپارتمان در یک دهلیز موجود است که از جمع همین ده فامیل یکی اش مشخصآ مکلف است که وظیفه ای خبرچینی در همان دهلیز را پیش ببرد و متباقی همسایه ها کاملآ بیخبرند از موجودیت یک همسایه مخبر در دهلیز شان. 

خلاصه حتی اگر چند جوان در یک محله دور هم جمع هستند و صحبت دارند و سال‌های سال همدیگر را میشناسند

 پس حد اقل خواهی نخواهی یکی از جمع شان بنابر هر مجبوریت که باشد خبرچینی مینماید که سخت اذیت کننده و آزار دهنده است. 

بسیاری دستگیری هایی که در شهر کابل رخ می‌دهد از باعث همین شرایط خبرچینی است ده ها و صد ها موارد دستگیری صورت گرفته که بعدآ با پرداخت پول هنگفت دوباره آزاد گردیده اند.


کسانی که نتوانسته پول بپردازند از سرنوشت شان اصلآ احوالی نیست و حتی در مواردی پس از پرداخت پول باز هم ماه ها در بند بوده اند.

 چون آثار بسیار کبودی در وجودش بود و باید چندین ماه را سپری نماید تا آثار لت و کوب از بین برود و بعدآ رها میگردد. منهم چون تحت تعقیب قرار گرفتم بزودترین فرصت ممکن کابل را ترک نمودم. 

 

برای طالب

 هر فردی که در بیست سال اخیر در کابل زندگی نموده برایشان عین یک فرد آمریکایی است و منحیث غنیمت جنگی بحساب میآید و باید جزیه بپردازد.